Aktualności

"PERŁA KASZUB 2017" dla MODREJ SOBÓTKI!

Najlepsza Kuchnia Regionalna Roku 2017 w woj. pomorskim!

Restauracja MODRA SOBÓTKA w Ręboszewie k/Kartuz, została nagrodzona przez Starostę Powiatu Kartuskiego PERŁĄ KASZUB 2017!

Restauracja MODRA SOBÓTKA zwycięzca Konkursu zorganizowanego przez Dziennik Bałtycki, pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego: „Mistrzowie Smaku” w kategorii:

Najlepsza Restauracja / Kuchnia Regionalna Roku 2017!

jak również Laureat Festiwalu Potraw Kaszubskich 2017,

zaprasza Państwa serdecznie do odwiedzenia nas i skosztowania naszych wyśmienitych regionalnych specjałów.

 

Jesteśmy dumni, z faktu, że już po kilku miesiącach od otwarcia przez nas naszej MODREJ SOBÓTKI, oferującej przepyszne dania Regionalnej Kuchni Kaszubskiej, zdobyliśmy te wszystkie prestiżowe tytuły.

Tym bardziej, że nasz lokal, z naszego Powiatu Kartuskiego, okazał się najlepszym w kategorii Kuchnia Regionalna Roku  w całym woj. pomorskim!

 

W naszym MODRO SOBÓTKOWYM MENU, przygotowanym z największą dbałością przez naszego Szefa Kuchni (Masterchef’a!), znajdziecie Państwo m.in. dziczyznę i gęsinę (mamy m. in. bitki z dzika, zrazy jelenia, pieczoną gęś (I miejsce na Festiwalu Potraw Kaszubskich 2016!), pieczoną kaczkę, bigos z dziczyzną). Mamy też pyszną kaszubską zupę rybną, świeżą rybkę z naszych kaszubskich jezior, na przystawkę pasztet z gęsi, smażone rydze (których w okolicznych restauracjach… brakuje!) i inne regionalne specjały, a aasze pierogi z gęsiną i suszoną śliwką w sosie kurkowym to nasz niekwestionowany hit, na który przyjeżdżają do nas Goście całego Województwa i nie tylko…!